zivarallat

فلزات آلیاژ شده

علاوه بر فلزلت خالصی مانند آهن، مس و سایر فلزات که می توان از طبیعت استخراج کرد، گاهی برای دست یافتن به خواص مختلف و کاربردهای دیگر نیاز است که برخی فلزات را با مواد دیگر ترکیب کرد که در اصطلاح به این نوع از فلزات حاصل شده آلیاژ می گویند.

دستبند نقره

آلیاژ برنج (Brass) یکی از پرکاربردترین آلیاژهای ساخت انسان است که از ترکیب فلز مس (Cu) و فلز روی(زینک Zn) به دست می آید. باتوجه به درصد روی و مس موجود در ترکیب ایجاد شده خواص و رنگ برنج تولید شده متفاوت خواهد بود. هرچه مقدار روی موجود در مس اضافه شود باعث افزایش استحکام شده و رنگ را از سرخی به سمت زرد کمرنگ متمایل می کند. یکی از نمونه برنج های تولید شده که با نام آلفا شناخته می شود چیزی در حدود 36 درصد روی دارد.


اگرچه استفاده از آلیاژ برنج به دوران قبل از تاریخ بر می گردد اما شناخت کافی از این آلیاژ وجود نداشته است و عموما با گداختن و ذوب کردن سنگ های معدنی که بصورت طبیعی دارای فلز مس و روی بوده اند به این ترکیب دست یافته اند. بعد از دوره رونسانس و انقلاب صنعتی با پیشرفت علم متالوژی آلیاژ برنج در طیف گسترده تری تولید شد و در صنایع مختلفی مورد استفاده قرار گرفت.


از برتری های آلیاژ برنج نسبت به سایر آلیاژهای تولید شده در ترکیب با مس، پایین تر بودن نقطه ی ذوب آن، امکان ریخته گری ساده تر و چکش خواری خوب این فلز است.


برچسب‌ها: دستبند نقره ,
+ نوشته شده در  پنجشنبه 2 آذر 1396ساعت 12:39  توسط zivarallat  | 

 
ساخت وبلاگ رایگان تور روسیه بلیط هواپیما بلیط هواپیما تدریس خصوصی زبان انگلیسی هوشمند سازی ساختمان خانه هوشمند
بستن تبلیغات [X]